چند فستیوال معروف ژاپن

هر ساله مراسم بسیار باشکوهی در کشورهای مختلف برگزار می شود که برآمده از فرهنگ غنی آن کشور بوده و باعث نزدیکی مردم به هم می شود، جشن هایی که بعضا به خاطر سپاسگذاری و یا وقایع تاریخی بوجود آمده است. یکی از تمدن های باشکوه بشری که اهمیت زیادی به این نوع از جشن ها و فستیوال ها می هد، کشور آفتاب تابان یعنی ژاپن است.

ژاپن
ژاپن

فرهنگ مردم ژاپن بر پایه احترام متقابل شکل گرفته است؛ مردمی که همواره در کنار هم بوده اند و به پشتوانه یکدیگر مسیرهای سخت و ناهموار زیادی را طی کرده اند تا به سمت سعادت جمعی پیش روند. در ادامه ای بخش از سری مقالات گردشگری، به معرفی چند فستیوال معروف ژاپن خواهیم پرداخت.

هفته طلایی

آخرین روز ماه آوریل تا ششم ماه می، چهار فستیوال در ژاپن برگزار می شود. این دوره یک هفته ای که در ژاپن به هفته طلایی معروف است، از جمله ایامی است که همواره باعث شده جهانگردان و توریست های بسیاری به این کشور جذب شوند. هفته طلایی با گرامیداشت زادروز Hirohit امپراتور ژاپن در بیست و نهم آوریل آغاز می شود؛ پس از این مراسم جشن سالگرد قانون اساسی در سوم ماه می برگزار می شود و بالاخره در روز چهارم می که روز سبز نامگذاری شده است، مردم برای بار دیگر برای تفریح به دامن کوه می روند؛ چیزی شبیه به همان روز سیزدهم فروردین در کشور خودمان!

هفته طلایی
هفته طلایی

Hanami

یکی دیگر از فستیوال های مهم در کشور ژاپن Hanami نام دارد که به معنای دیدار با شکوفه های گیلاس می باشد. مردم کشور ژاپن در فصل بهار هنگامی که شکوفه های گیلاس صحنه ها و مناظر بی نظیری را در ژاپن خلق می کنند، این جشن با شهرت جهانی اش را برپا می کنند.

Hanami (دیدار با شکوفه های گیلاس)
Hanami (دیدار با شکوفه های گیلاس)

مردم مختلف این کشور از نقاط دور و نزدیک گرد هم می آیند و در دل طبیعت به تماشای زیبایی های آن می نشینند. گفتنی است این جشن با شکوه هرساله از ماه مارس تا ماه می ادامه می یابد. در این جشن مردم ژاپن به اتفاق اعضای خانواده و دوستان برای گردش به دامن طبیعت می روند.

Shogatsu

یکی دیگر از بزرگترین جشن های کشور ژاپن Shogatsu دارد که در حقیقت همان سال نو است. بد نیست بدانید که مهمترین رویداد در تقویم ژاپن آغاز سال نو است. در ژاپن سال نو در روز 31 دسامبر و هماهنگ با آغاز سال نو میلادی در کشور های غربی آغاز می شود. در خلال جشن سال نو، اعضای خانواده ها دور هم جمع می شوند و مراسم های ویژه ای برگزار می کنند و در کنار هم از تعطیلات لذت می برند.

Shogatsu
Shogatsu

بنابر رسوم کهن در شب سال نو بزرگترها به بچه های کم سن و سال پول می دهند؛ چیزی شبیه به همان عیدی خودمان در نوروز! رسم دیگر مرسوم در نیمه سال نو، خوردن رشته های فرنگی به نام سویا است و پس از آن هم ژاپنی ها با خواندن یک نیایش صبحگاهی سال نو را آغاز می کنند.

Shogatsu
Shogatsu