سیر تحول نمایشگرهای خانگی در طول زمان

بعد از دهه 50 میلادی تکنولوژی نمایشگرها از صفحه های پروژکتوری به سمت لامپی سوق گرفت. این جعبه ی جادویی باعث شد که حتی مخاطبین رادیو نیز به پای تلوزیون بیایند و از تصویر نیز بهره گیرند و با وجود نمایشگر بتواند راحت تر به اقتضای نیازی خود برای رسانه به دلخواه به تماشای هر شبکه دلخواه بنشینند و یا از آن برای تماشای ویدیو استفاده کنند. در این مقاله ما قصد داریم به بررسی سیر تحول نمایشگرهای خانگی در طول زمان بپردازیم.

سیر تحول نمایشگرهای خانگی در طول زمان
سیر تحول نمایشگرهای خانگی در طول زمان

از دهه 60 میلادی تا به امروز شاهد تحولات فراوانی در عرصه فناوری نمایشگرها بوده ایم. اولین تغییر، پخش سیاه سفید به پخش تصاویر رنگی بود كه تحول بسیار مهمی در این صنعت به شمار می‌رفت. با شروع عصر دیجیتال، صنعت تلویزیون نیز تغییرات بسیاری کرد به گونه ای که فناوری های هر سه حوزه تولید برنامه ها، ارسال و دریافت آنان را دستخوش تحول كرد و همین امر باعث شد ویژگی های بسیاری به تلویزیون اضافه شود.

تلوزیون های لامپی

بعد از نمایشگرهای پروژکتوری تلوزیون های لامپی وارد بازار شد. سیستم تلویزیون‌های لامپی انعکاس تصویر روی لامپ تصویر است که سال‌ها زیادی تلویزیون‌های معمول در دنیا بوده‌اند. این محصول هنوز هم جزو پرفروش‌ترین نوع تلویزیون‌های موجود است. تنوع فراوان سایز تلویزیون‌های لامپ تصویر‌دار باعث شد که مشتریان درخواست بیشتری را به خرید نشان دهند. همینطور در ادامه می توان ذکر کرد که وضوح تصویر تلویزیون‌های لامپی با اینچ کوچک‌تر در مقایسه با تلویزیون‌های پروجکشن مناسب تر است و تفاوت قیمت واضح میان قیمت این مدل تلویزیون‌ با مدل‌های LCD و پلاسما باعث می‌شود که آنها در بازار فروش از شانس بیشتری برخوردار باشند.

فلت

فلت در واژه به معنای صاف و یک دست است. طراحی فلت یک سبک جدید در طراحی مبتنی بر سادگی می باشد که با ورود رابط کاربری ایده‌ی آن صورت گرفت. طراحی فلت یعنی ساده گرایی و خلاقیت در رنگ ها… در حال حاضر در واسط‌ های گرافیکی کاربر گوناگونی در وب‌سایت‌ها، مورد استفاده قرار گرفته است و معروفیت آن به صورت روز به روز در حال بالا رفتن است.

فلت
فلت

نمایشگرهای سه بعدی

نمایشگر های موجود در بازار به سمت واقعی تر شدن رفتند و صفحات نمایشگرهای سه بعدی همانند نمایشگرهای عادی از پیکسل به وجود آمدند با این فرق که تمامی پیکسل های موجود در نمایشگر، یک نوع تصویر را نمایش نمی دهند.به منظوری دیگر در یک لحظه دو تصویر از نمایشگر پخش می شود. قسمتی از پیکسل ها یک تصویر و قسمتی دیگر تصویری دیگر را پخش می کنند؛ چون یکی از آن تصاویر فقط برای دیدن با چشم سمت چپ و تصویر دیگر فقط برای دیدن با چشم سمت راست است.

LCD و LED

شکل ظاهری این دو نمایشگر کاملا شبیه هم هستند. هردو نوع نمایشگر LCD و LED از تکنولوژی صفحات LCD بهره می برند و هردو از نمایشگر کریستال مایع برخوردارند ولی در چند مورد فرق اساسی با هم دارند که به ترتیب آن ها را نام می بریم. نمایشگرهای LCD از دو شیشه پولاریزه بهم چشبیده تشکیل شده است که کریستال مایع در ما بین این شیشه ها قرار گرفته و نور دریافتی را پخش می کند.

LED
LED

در واقع کریستال مایع نوری تولید نمی کند، در صورتی که در هر دو نمایشگر منبع نور که از یکسری لامپ ها پخش می شود در پشت نمایشگر قرار دارد. لامپ موجود در پشت صفحه نمایشگر LCD لامپ فلورسنت است ولی در نمایشگرهای LED این لامپ ها دیودهای نوری هستند که که تصویر را منعکس می کنند.