بنتلی، خودروی سوپرلوکس اشرافی

احتمالا نام شرکت خودروسازی مطرح بنتلی را شنیده اید؛ شرکتی که با خودروهای لوکس و گران‌قیمت خود همواره صنعت خودروسازی را شگفت زده کرده است. بنتلی در واقع شرکتی انگلیسی است که که بنیان گذار آن شخصی به نام والتر اوون‌بنتلی و برادرش هستند.

اوون بنتلی
اوون بنتلی

اوون‌بنتلی عمده شهرتش را مدیون کار بر روی موتورهای چرخشی هواپیماهای ساپ ویت کمل بود که در جنگ جهانی اول از آنها استفاده می‌شد. همین روند ادامه پیدا کرد و بنتلی سالهای اولیه فعالیت خود را در حوزه هواپیماسازی دنبال می کرد؛ درست به همین دلیل هم هست که همچنان آرم شرکت بنتلی از دو بال تشکیل شده که اشاره به همان برهه ای دارد که این شرکت بجای خودرو هواپیما می ساخت!

بنتلی
بنتلی

درباره والتر اوون‌بنتلی بد نیست بدانید که قبل از همه ماجراهای ذکر شده و جنگ جهانی اول وی در یک شرکت خودروسازی متعلق به فرانسه به نام DFP فعالیت داشت اما از آنجایی که بنتلی همواره علاقه داشت خودروهایی تنها با طراحی و نام خودش را بسازد، از آنجا خارج شد.

بنتلی
بنتلی

پس از ماجراهای فراوان در نهایت بنتلی شرکت خودروسازی خود را با همین نام در سال 1919 میلادی تاسیس کرد؛ البته در زمان جنگ جهانی دوم و پس از آن بنتلی همواره با مشکلاتی رو به رو بود و حتی یکبار هم به طور کامل تعطیل شد و به شرکت خودروسازی معروف رولزرویس واگذار گردید، شرکتی که در حال حاضر رقیب بنتلی می باشد(!) اما در نهایت توانست دوباره خود را احیا کرده و بازگشتی پر قدرت‌تر از قبل به بازار جهانی خودرو داشته باشد. اگر لقب بنتلی، خودروی سوپرلوکس اشرافی را به خودروهای تولید این کمپانی بدهیم بی شک اغراق نکرده ایم.

لازم بذکر است که شرکت های خودروسازی رولزرویس و بنتلی در حال حاضر هر کدام زیرمجموعه شرکت های خودروساز بزرگ امروزی هستند؛ چراکه بدلیل مشکلات اقتصادی زیاد از جمله وال استریت که در دهه های مختلف آمریکا بوجود آمد، این دو شرکت نیز فراز و نشیب های زیادی را متحمل شدند.

بنتلی کانتیننتال GT 2016
بنتلی کانتیننتال GT 2016

در سال 1997 میلادی رولزرویس به شرکت آلمانی و مطرح BMW و بنتلی نیز به دیگر شرکت آلمانی یعنی فولکس واگن واگذار شد و امروزه فعالیت آنها زیر نظر دو شرکت ذکر شده می باشد. از آنجایی که هم بنتلی و هم رولزرویس فقط خودروهای لوکس و اشرافی تولید می کنند، خریداران این خودروها نیز عمدتا سرمایه دارها و اشخاص سیاسی و ورزشی معروف هستند. فلایینگ‌اسپور، کانتیننتال، بنتایگا و… از محصولات فعلی بنتلی هستند که هر یک نیز بر اساس سفارش مشتری قابلیت های جداگانه ای را می توانند پذیرا باشند.

بنتلی کانتیننتال GT 2016
بنتلی کانتیننتال GT 2016

بنتلی کانتیننتال GT 2016 از جدیدترین و مدرن ترین خودروهای تولیدی بنتلی است که با توجه به بهره گیری از جدیدترین فناوری روز دنیا و قیمت بسیار بالایی که دارد، حتی می توان لقب خودروی اشرافی را به آن داد؛ قیمت این خودرو در کشور امارات ۹۳۰,۸۴۰ می باشد!

اولین خودروی پلاک شده بنتلی در ایران
اولین خودروی پلاک شده بنتلی در ایران

در ایران نیز تاکنون چند بار خودروهای پلاک موقت بنتلی دیده شده اند اما جالب است بدانید پس از سال ها اولین خودروی بنتلی در منطقه آزاد اروند پلاک شد و وارد جاده های کشورمان گردید و چند روز پیش هم در خیابان فرشته تهران رویت شد!